Karantina ve Nesneler – Doğa Özer

KARANTİNA ve NESNELER

Merhabalar. ‘ Karantina Farkındalığı’ benim bu Covid-19 sürecinde odamda bulunan nesnelerle olan ilişkimi kaydettiğim bir çalışma.

Karantina benim için İstanbul’dan Muğla’ya, aile evine, dönmekle başladı. Eğitim online olarak devam ettiği için yine yoğun bir şekilde çalışmam gerekiyordu ve bu sebeple genelde odamdaydım. Neredeyse tüm günümü odamda geçirdiğim için odamda olan bitenler benim için daha ön plana çıktı. Bu süreçte(12 boyunca) nesnelerle olan ilişkimi  kaydetmeye başladım.

Öncelikle halımı merkez alarak odamın duvarlarını kesitler şeklinde yan yatırdım ve onun üzerinden bu 12 günü kaydettim. Odamda bulunan nesnelerle ilişkimi, nesneleri küçük veya büyük çizerek belli etmek istedim. Örneğin, bir gün çok uyuduysam o gün yatağı büyük çiziyorum veya bir gün az ders çalıştıysam bilgisayarımı küçük çiziyorum gibi. Ayrıca odamın içinde gerçekleşen faaliyetleri(spor yapmak, temizlik yapmak) ve benim için önemli olan şeyleri(doğum günü hediyelerim gibi :D) de belirtmek istedim.

Bu kaydı tutmaya başlamadan önce her günüm aynı geçiyor gibi geliyordu ama kayıt tuttukça küçük değişimlerin farkına varılıyor ve görseller daha bir canlılık kazanıyor. ‘Bu süreçte neler yapmıştım ben ya?’ sorusu aklıma geldiğinde geriye dönüp bakabileceğim ve o zamanları hatırlayabileceğim zevkli ve ilginç bir çalışma oldu benim için.