Karantina Döngüleri – Sidar Alışık

                                                                             KARANTİNA DÖNGÜLERİ

Karantina Döngüleri isimli çalışmamda iki hafta boyunca Covid-19 sırasındaki karantinada ev rutinlerimi belgeledim. Bunu yaparken çevremdekilerin rutinlerini de belgeledim. Annemin,Babamın, Komşumuzun, Ceviz ağacının ve evdeki kuşarın.. Kör kontur tekniğini kullanarak sayfayı 24 saatlik bir dilim olarak kullandım. İşlevler içinse bir kılavuz hazırladım. Bu klavuzda çevremdeki canlıların ve benim rutinlerimde ön plana çıkan görselleri ikonlaştırdım. Bu sayede görsellerin ikonik dillerini aktarmış oldum. Kör kontur tekniğini kullanırken eylemlerin olduğu zamanlarda o ikonların kullanılmasına dikkat ettim.

Çalışmamda 14 günlük bir süreyi belgeledim. Her gün için ayrı bir sayfada rutinleri belgeledikten sonra onları bahsettiğim klavuzlarla birlikte görselleştirdim. Sonra bu görselleri 1. günden başlayıp 14. güne kadar giden bir video hazırladım. Videoyu hazırlarken günlük aktivilerimdeki sesleride kaydedip videoya yerleştirdim. Video kompozisyonunda sona doğru görseller ve sesler karışmaya başlar. Bu karışma alanlarında ise sonranın belirsizliğinin yarattığı kafa karışıklığını göstermeye çalıştım.

 

 

 

14 Günlük Sürecin Belgelenmesi
Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okunur. 1. günden başlar 14. güne kadar. Ortadaki görsel ise imajların içindeki ikonları gösterir